بلاگ

راهنمای تشخیص لنت ترمز سرامیکی سراتو از لنت ترمزهای دیگر

راهنمای تشخیص لنت ترمز سرامیکی سراتو از لنت ترمزهای دیگر
فهرست مطالب

اولین قدم برای شناخت تفاوت‌های چند چیز، آشنایی با کلیات آن‌هاست. لنت ترمز چندان ناشناخته نیست. در مقابل تفاوت میان انواع آن برای بسیاری از افراد سوال است. تقریبا همه دارندگان خودرو، صرفا از عمر بیشتر لنت ترمزها آگاه هستند؛ در حالی که تفاوت لنت ترمزها همینجا تمام نمی‌شود. برای تشخیص لنت ترمزها از یکدیگر لازم است جزئیاتی را درباره هر نوع از لنت ترمز بدانید. ما در راهنمای تشخیص لنت ترمز سرامیکی سراتو از لنت ترمزهای دیگر، ویژگی‌ها، تفاوت‌ها و نحوه تشخیص لنت ترمزها را از یکدیگر به شما توضیح دادیم؛ در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

لنت ترمز سراتو چیست؟

لنت ترمز سراتو، قطعه‌ای با توانایی ایجاد اصطکاک بسیار زیاد است. لنت ترمز، وظیفه کاهش سرعت و توقف خودرو را به عهده دارد. برای ایجاد اصطکاک و توقف خودرو، لنت ترمزها از روتور ترمز کمک می‌گیرند. لنت ترمز سراتو، انرژی جنبشی چرخ را دریافت می‌کند و آن را خنثی و تبدیل به انرژی حرارتی می‌کند. علاوه بر آن طراحی این لنت به گونه‌ای است که در سریع‌ترین زمان ممکن سرعت خودرو را به حداقل برسانند. با انجام این وظایف، به تدریج لنت ترمزها به اتمام می‌رسند و نیاز به تعویض مجدد دارند. از آنجایی که تضمین کنندگی امنیت سر نشینان خودرو ارتباط مستقیمی با لنت ترمز سراتو دارد، تعویض آن نیز به اندازه جان سر نشینان اهمیت دارد.

به جز استفاده از لنت ترمز سراتو، دلایل دیگری هم وجود دارند که موجب خرابی لنت ترمز می‌شوند. برای مثال، گرما یکی از بدترین دشمنان لنت ترمز است. اگر از لنت ترمزهای باکیفیتی استفاده نکنید، دمای به وجود آمده در هنگام ترمزگیری، موجب تغییر شکل لنت‌ها می‌شود. با تغییر حالت لنت ترمز سراتو، به تایرهای خودرو هم آسیب جدی وارد می‌شود.

لنت ترمز سراتو چیست

انواع لنت ترمز سراتو

با گذشت زمان، لنت ترمز سراتو هم دچار تغییراتی در مواد تشکیل‌دهنده شده است. با وجود یکسان بودن پایه کار لنت ترمزها، اما هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. لنت ترمز سرامیکی سراتو، لنت ترمز فلزی سراتو، لنت ترمز نیمه فلزی سراتو و لنت ترمز ارگانیک سراتو، چهار نوع از لنت‌های سراتو موجود در بازار هستند. لنت ترمزهای سرامیکی، آخرین نسل و تکمیل‌ترین نسل لنتر ترمزهای سراتو هستند. در ادامه هر دسته از لنت ترمزها را جداگانه بررسی می‌کنیم.

  • لنت ترمز فلزی سراتو

در اکثر سراتوها همچنان از این لنت ترمزها استفاده می‌شود. در نگاه اجمالی، لنت ترمز فلزی سراتو از قدرت خوبی برای ترمزگیری بهره می‌برد. این اصلی‌ترین دلیل انتخاب یک لنت ترمز است. اما اگر کمی دقیق‌تر شوید، معایب این لنت ترمز آشکار خواهد شد. لنت ترمز فلزی سراتو، به دلیل جنس فلزی، سر و صدای زیادی تولید می‌کند. نداشتن عملکرد یکسان در آب و هوای متفاوت هم از دیگر معایبی محسوب می‌شود که این لنت ترمزها دارند. البته با این وجود هنوز بسیاری از خودروهای مسابقه‌ای از لنت ترمز فلزی استفاده می‌کنند. در تولید لنت ترمز فلزی سراتو، از آزبست استفاده شده است. آزبست، یک ماده صنعتی و بسیار مضر برای انسان و طبیعت محسوب می‌شود.

لنت ترمز فلزی سراتو

  • لنت ترمز نیمه فلزی سراتو

مواد اصلی مورد استفاده در لنت ترمز نیمه فلزی سراتو، ترکیبی از مواد سایشی و مقداری فلز است. از دلایل اصلی عدم استفاده از این لنت‌ها، بوی نامطبوعی است که هنگام ترمزگیری دارد. همچنین تحمل سر و صدای لنت ترمزهای نیمه فلزی، تا حدی دشوار است. با وجود قدرت ترمزگیری نسبتا خوبی که لنت ترمزهای نیمه فلزی سراتو  دارند، اما استفاده از آن‌ها چندان جا افتاده نیست. امروزه استفاده از لنت ترمزهای فلزی و نیمه فلزی در کشورهای بسیار بزرگ و پیشرفته چندان رایج نیست. زیرا آزبست موجود در این لنت ترمزها به صورت آلاینده در هوا پخش می‌شوند و به سلامت انسان و محیط زیست لطمه وارد می‌کنند.

لنت ترمز نیمه فلزی سراتو

 

  • لنت ترمز ارگانیک سراتو

لنت ترمز ارگانیک سراتو، نتیجه تدبیر اندیشی برای حذف آزبست موجود در لنت ترمزها بود. البته لازم به ذکر است این لنت ترمزها با بازخورد مناسبی روبه‌رو نشدند. شاید در ابتدا تصور کنید که لنت ترمزهای ارگانیک با ورود به بازار کار و کاسبی لنت ترمزهای فلزی و نیمه فلزی را از بین بردند، در حالی که این اتفاق هرگز رخ نداد. دلایل بسیاری موجود بود که با وجود عرضه این لنت ترمز به بازار، همچنان استفاده از لنت ترمزهای دارای آزبست پرطرفدار بود. در واقع با مقایسه لنت ترمز ارگانیک سراتو با سایر لنت ترمزها، متوجه خواهید شد لنت ترمز ارگانیک دوام چندان خوبی ندارد و به نوعی هزینه اضافی است. در عین دوام کم، با کمی گرم شدن، بوی نامطبوع بسیار بیشتری نسبت بقیه لنت ترمزها ایجاد می‌کند.

لنت ترمز ارگانیک سراتو

  • لنت ترمز سرامیکی سراتو

آخرین راه حل ارائه شده برای حفظ سلامت انسان و محیط زیست، لنت ترمز سرامیک سراتو است. در تولید این لنت ترمز از  آزبست استفاده نمی‌شود. در واقع مزایای زیاد لنت ترمز سرامیکی، موجب جلو افتادن آن از باقی لنت ترمزها شده است. لنت ترمز‌های سرامیکی سراتو بدون آزبست، بدون بو، با دوام بالا و با عملکرد یکسان در شرایط آب و هوایی مختلف هستند. حتی طول عمر این لنت ترمزها چند برابر لنت ترمزهای معمولی است. تمامی این‌ها لیستی از مزایایی هستند که موجب عقب افتادن بازار باقی لنت ترمزها و استفاده گسترده از لنت ترمزهای سرامیکی شده‌اند. قابل ذکر است که قیمت گران‌تر لنت ترمزهای سرامیکی نسبت به سایر لنت ترمزها، بازار این لنت ترمز را در ایران کمی عقب انداخته است.

لنت ترمز سرامیکی سراتو

برای مشاهده
لوازم یدکی سراتو  کلیک نمایید.

چگونه لنت ترمز سرامیکی سراتو را از لنت ترمز معمولی تشخیص دهیم؟

اولین راه برای تشخیص نوع لنت ترمزها توجه به ظاهر آن‌هاست. لنت ترمز سرامیکی سراتو، ظاهری یکپارچه دارد؛ یعنی به صورت یک تکه ساخته شده است. در حالی که لنت ترمزهای فلزی و نیمه فلزی قابل تفکیک به بخش‌های کوچک‌تری هستند. همچنین رنگ لنت ترمزهای سرامیکی تفاوت ظاهری دیگر هستند. لنت ترمز فلزی سراتو کمی تیره‌تر از لنت ترمز سرامیکی سراتو است.

در صورتی که می‎خواهید از نوع لنت ترمز موجود در خودروی خود، آگاه شوید، می‌توانید از علائم ذکر شده در بالا استفاده کنید. برای مثال اگر لنت ترمزی پر سر و صدا دارید، لنت ترمز خودروی شما فلزی یا نیمه فلزی است. علاوه بر آن می‌توانید با باز کردن لنت ترمز خودرو آن را بررسی کنید و نوع آن را مشخص کنید.

سخن پایانی درباره راهنمای تشخیص لنت ترمز سرامیکی سراتو از لنت ترمزهای دیگر

با دانستن جزئیات درباره انواع لنت ترمزها، شما می‌توانید لنت ترمز مناسب کاربری خود را انتخاب کنید. همچنین با داشتن اطلاعات درباره انواع لنت ترمز سراتو، می‌توانید تعیین کنید که خودروی شما از کدام لنت ترمز استفاده می‌کند. مهم‌ترین نکته درباره خرید لنت ترمزها، تهیه لنت ترمز با کیفیت است؛ زیرا بی‌کیفیت بودن لنت ترمز سراتو، نه تنها موجب آسیب رسیدن به لوازم یدکی خودرو می‌شود، بلکه ممکن است عملکرد درستی از خود نشان ندهد و سلامت شما را به خطر بیاندازد. از همراهی شما در مقاله راهنمای تشخیص لنت ترمز سرامیکی سراتو از لنت ترمزهای دیگر سپاسگزاریم و امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید